Näras medium Benny Rosenqvist vet att kroppen har en mycket större förmåga att hålla oss friska än vi tror. Det gäller bara att lyssna på signalerna. Här är hans bästa tips som gör att du kanske kan hoppa över pillren nästa gång du har huvudvärk, förkylning eller andra lättare åkommor.
Det är dags att hjälpa barnen att hitta metoder som funkar mot stress och högt livstempo. Vi vuxna går in i väggen, men hur tacklar barnen överflödet av information och stressfaktorer? Specialläraren Margareta Rosenquist lär ut metodiken Drömmen om det goda där fyra enkla metoder sprider lugn och ro i klassen!
En av profilerna på Näras andliga kryssning i höst är Jeff Jones, ett duktigt medium från Wales i Storbritannien. På båten blir det storseans och föreläsningar men vanligtvis håller han bland annat kurser i transmediumskap. Här reder han ut begreppen och förklarar varför transkommunikation är en fantastisk kanal till Andra sidan!